Ranking napędów optycznych zewnętrznych

Płyty CD/DVD są coraz mniej popularne ze względu na rozwój pamięci typu Flash. Trend ten można zaobserwować na przykładzie producentów sprzętu komputerowego, którzy coraz mniejszą liczbę produktów wyposażają w napędy optyczne. Płyta nadal posiada zalety. Duży odsetek oprogramowania jest dystrybuowanych wyłącznie z wykorzystaniem CD/DVD. Powstaje pytanie – co zrobić, gdy otrzymujemy oprogramowanie na płycie CD/DVD, a nie posiadamy zintegrowanego napędu w komputerze? Z pomocą przychodzą zewnętrzne napędy optyczne.

Zewnętrzne napędy optyczne to urządzenia, które pozwalają na odtwarzanie i nagrywanie wszystkich znany formatów CD/DVD. Użytkownik może przenosić i ustawiać urządzenie w dowolnym miejscu. To doskonałe wyposażenie dla ultrabooków i urządzeń mobilnych, które nie dysponują zintegrowanym napędem CD/DVD. Komunikacja urządzenia zawsze odbywa się z wykorzystaniem złącza USB. Główne różnice widoczne są w zakresie wspieranych technologii „cichego” odczytu, eliminacji błędów odczytu, czy dołączonego oprogramowania. Warto zwrócić uwagę na fakt, czy napęd będzie współpracował poprawnie z używanym systemem operacyjnym. Większość urządzeń wspiera Windows oraz MAC.

Jaki wybrać napęd optyczny

ASUS SDRW-08D2S-U LITE to zewnętrzny napęd optyczny z interfejsem USB 2.0. Napęd pozwala na odczyt płyt CD z prędkością 24x, natomiast DVD z prędkością 8x. Nagrywanie na płyty CD możliwe jest z prędkością 24x, natomiast na płyty DVD z prędkością 6-8x. Urządzenia ma możliwość pracy w poziomie i pionie. Imponujący jest wygląd napędu o wyglądzie szlifowanego diamentu. ASUS posiada mechanizm podawania płyt w postaci tacki, wspiera technologię E-Green. W zestawie znajduje się instrukcja obsługi, karta gwarancyjna oraz intuicyje oprogamowanie do nagrywania Cyberlink Power2Go 8(Burn).

ASUS SDRW-08D2S-U LITE

Napęd współpracuje z Windows oraz MAC. Wysposażony w technologię Disc Encryption II. Cena: 119,99 zł

LG GP57EB40 to napęd optyczny ze złączem USB 2. Zaletą urządzenia jest wsparcie dla technologii M-DISC oraz kompatybilność z Windows i MAC. Technologia Silent Play zmniejsza poziom hałasu napędu.

LG GP57EB40

Technologia Jamless nie pozwala na zatrzymanie odtwarzania wywołanego uszkodzeniami danych na dysku. Prędkość odczytu dla CD-R/RW/ROM wynosi 24x, DVD-R/RW 8x, M-DISC 8x. Prędkość zapisu dla CD-R/RW to 24x, DVD-R/RW 6-8x. Urządzenia posiada kompaktowe wymiary i obudowę typu SLIM. Dołączone oprogramowanie to LG Burning Tools, PowerDVD 7 – test , Power Producer, Power Backup, YouCAM 1.0. Cena: 119,00 zł

Napęd Apple MD564ZM/A to elegancki i mały napęd SuperDrive USB.

Apple MD564ZM/A

Urządzenie jest niewiele większe od opakowania płyty CD. Charakteryzuje się unikalnym wzorem obudowy. Podłączenie do komputera jest realizowane przez złącze USB 2.0. Napęd charakteryzuję się prędkościami zapisu 8x dla DVD oraz 24x dla CD. Idealny do stosowania z MacBook Air, MacBook Pro oraz Mac Mini Computer. Cena: 399,00 zł

Transcend TS8XDVDS-W to ultra cienki napęd, który wykorzystuje złącze USB 2.0. Napęd współpracuje z Windows oraz MAC. Urządzenia Producent udostępnia oprogramowanie CyberLink Media Suite 10 (Power2Go i MediaShow).

Transcend TS8XDVDS-W

Urządzenie umożliwia odczyt z prędkością CD 24x, natomiast DVD z prędkością 8x. Prędkość zapisu dla CD to 24x, natomiast dla DVD 6-8x. Urządzenie waży zaledwie 264g. Cena: 109,99 zł

Liteon eBAU108 to prawdopodobnie najlżejszy i najmniejszy napęd na rynku. Waży tylko 220g. Wyposażony został w złącze USB 2.0. Napęd wspiera technologię M-DISC, Smart-X, Link2TV. Prękość odczytu dla CD wynosi 24x, natomiast DVD 8x.

Liteon eBAU108

Prędkość zapisu CD to 24x, natomiast DVD 6-8x. Urządzenie jest kompatybilne z Windows i MAC. Dostarczane oprogramowanie do nagrywania to Nero. Cena: 99,99 zł

Jaki napęd optyczny kupić

Porównując wybrane urządzenia można zauważyć, że ceny napędów optycznych są zbliżone. Od całości stawki, cenowo zdecydowanie odstaje jedynie napęd Apple. Każde z przedstawionych urządzeń posiada obudowę typu slim, co powoduje łatwość przemieszczania się i korzystania z napędów w różnych miejscach. Parametry techniczne w zakresie nagrywania i odtwarzania wszystkich urządzeń są praktycznie identyczne. Podejmując decyzje warto więc zasugerować się opiniami użytkowników oraz preferencjami dotyczącymi oprogramowania, dostarczanego z urządzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *